Choroby i szkodniki

ahina

Re: Choroby i szkodniki

Post autor: ahina » 28 sty 2018, 12:39

Ot ze mnie gapa :zawstydzony: nie tu miała znaleźć się ta fotka.
A Lucię dopada czarna plamistość, chociaż po przeprowadzce właśnie tu długo utrzymała się "w zdrowiu"

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22116
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Choroby i szkodniki

Post autor: survivor26 » 28 sty 2018, 12:46

ahina pisze:Ot ze mnie gapa :zawstydzony: nie tu miała znaleźć się ta fotka.
A Lucię dopada czarna plamistość, chociaż po przeprowadzce właśnie tu długo utrzymała się "w zdrowiu"
Halinko, to ja przeniosłam - info zamieściłam w wątku Lucii, gdzie zamieściłaś oryginalnie post.

ahina

Re: Choroby i szkodniki

Post autor: ahina » 28 sty 2018, 14:44

Dziękuję Pat :D
Moje próby wstawiania zdjęć taki efekt przynosi, że Wy admini macie więcej pracy :zawstydzony:

Awatar użytkownika
Barabella
Administrator
Posty: 15384
Rejestracja: 08 mar 2017, 13:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Choroby i szkodniki

Post autor: Barabella » 28 sty 2018, 14:49

Halinko post został przekopiowany, by porozmawiać - rozwinąć temat choroby, o której wspomniałaś. Ja na CzP nie zwracam uwagi, jest to jest. Obrywam listki i na tym koniec. Nie zauważyłam by obie Lucie miały ten problem. Ja pryskam Astvitem od wiosny aż po zimę raz w tygodniu.
Pozdrawiam,
Barabella


Aktualny wątek

Sweety

Szypszyniec różany

Post autor: Sweety » 12 sie 2018, 15:19

Podejrzewam, że rzadko mamy z nim do czynienia. Ja mam róże od dobrych już kilku lat i po raz pierwszy znalazłam jego "dzieło" i to na pędzie, który odbił od podkładki.
Szypszyniec różany (Rhodites rosarum syn. Diplolepis rosae) to 3-4 mm błonkówka z rodziny galasówkowatych. Posiada czarne ubarwienie ciała i czerwone odnóża, a samice dodatkowo mają czerwoną nasadę odwłoka oraz dolną część tułowia. W cyklu rozwojowym występują pokolenia partenogenetyczne (same samice) i płciowe (samice i samce). (seksmisja xd) Samice składają jaja w pąkach szczytowych dzikiej róży, które w ludowej gwarze zwanej szypszyną. Larwy dorastają do aż 5 mm, a w czasie rozwoju wydzielają hormony roślinne powodujące zniekształcenie oraz przerost tkanek (taki roślinny rak). Zamiast kwiatów i liści pojawiają się duże, włochate zielonożółte lub zielonoczerwone narośla z kilkoma larwami wewnątrz.



Larwy zimują wewnątrz, a wiosną, wygryzają się z owych narośli. Dzieje się to w czasie, gdy zaczynają się rozwijać młode pąki róż :evil:
Zwalczanie jest proste - zaatakowane pędy należy wycinać i niszczyć.

O szypszyńcu pisała Małgosia na poprzedniej stronie i tam też są jego zdjęcia, zapraszam.

Awatar użytkownika
edulkot
Zadomowiony
Posty: 8941
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Choroby i szkodniki

Post autor: edulkot » 11 lip 2021, 13:03

Uwaga, uwaga, uwaga, zaczęła grasować bruzdownica pędówka, proszę sprawdzać młode i grube pędy przeważnie wielkich róż, na cienkopędowych jeszcze jej nie spotkała.
Piszę z komórki więc zdjęć nie mam pod ręką, wstawię wieczorem, teraz opis.
Na grubym pędzie dostrzec można otworki, przeważnie pod kolcem lub liściem. Czasami widać w rych otworkach odchody larwy żerującej w środku pędu, im starsza larwa tym otworki i odchody większe. Trzeba sprawdzić dokładnie pęd bo czasami bywa po kilka otworków w górę.
Ścinamy poniżej najniższego otworu i odciętą całość niszczymy. Można się pobawić i ciąć po malutkim kawałeczku i znajdzie się larwę groźnego szkodnika róż.
Tak że okulary na nos, dobry sekator do ręki, pojemnik na odpady i w głąb różanego buszu.
"Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd przyszliście,
W żar epoki użyczą wam chłodu, tylko drzewa, tylko liście." - J. Kofta

Majka
Zmiany wokół domku

ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawa róż”