Kalendarze biodynamiczne

Jak dbać o ogród, wykorzystując mądrość przyrody
Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Kalendarze biodynamiczne

Post autor: MaGorzatka » 15 mar 2017, 9:36

MaGorzatka pisze:Kolejny temat, który według mnie pasuje do tego wątku, to kalendarz biodynamiczny. Szczerze przyznam, że nie trzymam się terminów zbyt niewolniczo, bo nie zawsze jest to możliwe ze względu na pogodę i nie zawsze dysponuję czasem akurat wtedy, gdy są sprzyjające warunki dla jakichś prac.
Jadnak czasem uda mi się wcześniej zaplanować pewne prace i przeprowadzić je w odpowiednich terminach, na przykład wiosenne wysiewy. Zgodnie z terminem biodynamicznym chciałabym na przykład wkrótce zabrać się za sadzenie truskawek, które będę przenosić z ogrodu na pole.

Korzystam zawsze z tego kalendarza.
Co dziwne, porównywałam różne kalendarze biodynamiczne i zdarzało się, że podawały sprzeczne dane!

Czy korzystacie z kalendarza biodynamicznego? Sprawdza się w Waszych ogrodach?
Barabella pisze:Dzień zaczynam zawsze od tej stronki: http://www.rytmnatury.pl/kalendarz-ksiezycowy Niestety, tak jak u Małgosi, nie zawsze się to przekłada na realizację lecz staram się dopasować O:) Udaje mi się zawsze dbać o 'siebie' w rytmie natury... farbowanie, pielęgnacja, pazurki.... I koszenie trawy :mrgreen: ciecie drzew, sadzenie....
Daria_Eliza pisze: wtrącę małe wyjaśnienie co do kalendarzy księżycowych: [...]
Sprawa wygląda tak - są dwa rodzaje kalendarzy biodynamicznych:
- astronomiczny
- astrologiczny

Różnice w obrębie jednego rodzaju biorą się z tego, czy za podstawę obliczeń przyjmuje się np. Berlin, czy też np. Warszawę. Ze względu na położenie geograficzne są to różnice rzędu dnia, półtora, lub iluś tam godzin.

Znacznie większe rozbieżności są pomiędzy kalendarzem astrologicznym, a astronomicznym.
Wynikają one stąd, że przez wieki ludzie posługiwali się tradycyjnie astrologicznym, w którym za podstawę obliczeń przyjęto okrąg podzielony na 30 stopni - po równo dla każdego znaku Zodiaku.
Z tym, że wielkości gwiazdozbiorów wcale nie są równe i Księżyc wcale nie przebywa tyle samo czasu w Byku co np. w Wadze.
Stąd opracowano bardziej dokładny kalendarz astronomiczny, na podstawie rzeczywistych układów konstelacji.

Stare zasady są jak najbardziej słuszne i niezmienialne, z tym że ja się przerzuciłam na kalendarz Marii Thun, on jest właśnie astronomiczny i bardzo dokładny, bo bierze pod uwagę nie tylko wpływ planet, nowiu i pełni, ale również zaćmienia, węzły, księżyc wstępujący i zstępujący - to akurat ma największy wpływ na rezultaty siewu, trygony, perygea i apogea.
Przy całej swojej dokładności jest bardzo czytelny i łatwo z niego korzystać.

Ja jak się no coś uwezmę, to wiercę dziurę w całym, aż się dowiercę i jestem usatysfakcjonowana:
No więc mnie przekonały do tego kalendarza dekady doświadczeń, które przeprowadzała rodzina Thunów nie tylko w Niemczech, ale też np. w Afryce, w kalendarzu co roku są zawsze jakieś zdjęcia rezultatów tych eksperymentów.
mago13 pisze:Ja korzystam z EKOLOGICZNEGO PORADNIKA KSIĘŻYCOWEGO w/g koncepcji Zbigniewa Przybylaka ( http://www.poradnikksiezycowy.pl )

Awatar użytkownika
Barabella
Administrator
Posty: 15384
Rejestracja: 08 mar 2017, 13:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Kalendarze biodynamiczne

Post autor: Barabella » 24 mar 2017, 6:32

Do 28 marca 'ryjemy' w ziemi :mrgreen: kopiemy i niszczymy chwasty (kwadra uprawy) Wykooujemy w tym terminie jeszcze cięcia drzew, przycinamy byliny oraz trawy i przerzucamy kompost.

Od 29 siejemy, dzielimy, rozsadzamy, przesadzamy :)
Pozdrawiam,
Barabella


Aktualny wątek

Awatar użytkownika
Barabella
Administrator
Posty: 15384
Rejestracja: 08 mar 2017, 13:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Kalendarze biodynamiczne

Post autor: Barabella » 06 lis 2017, 8:19

Do 17 listopada można wykonać jeszcze zaległe czynności w ogrodzie:
- wysiać rośliny korzeniowe na zimę
- wsadzić czosnek zimowy
- wsadzić cebulki kwiatowe
- zebrać w dniach uprawy (12-17) zioła korzeniowe, chrzan, pasternak
- również w dniach 12-17 (jeśli nie było silniejszych przymrozków) można przekopać zielone nawozy oraz wapnować, nawozić obornikiem i kompostem
Pozdrawiam,
Barabella


Aktualny wątek

Awatar użytkownika
Barabella
Administrator
Posty: 15384
Rejestracja: 08 mar 2017, 13:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Kalendarze biodynamiczne

Post autor: Barabella » 03 sty 2018, 12:42

Ponieważ cieszę się jak małe dziecko z zabawki, na widok Ekoporadnika na 2018, to przypomnę, że zgodnie z nim:

W dniach 8-17 stycznia, w kwadrze uprawy, można prześwietlić drzewa owocowe, krzewy, żywopłoty i pnącza :02icon_mryellow:

Więc sekatory i piły w rączki i do do roboty od poniedziałku :02icon_mryellow:
Pozdrawiam,
Barabella


Aktualny wątek

Awatar użytkownika
Barabella
Administrator
Posty: 15384
Rejestracja: 08 mar 2017, 13:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Kalendarze biodynamiczne

Post autor: Barabella » 11 paź 2018, 21:38

Ostatnie koszenie trawnika najlepiej przeprowadzić w dniach 11-15 października :D
Pozdrawiam,
Barabella


Aktualny wątek

Awatar użytkownika
Barabella
Administrator
Posty: 15384
Rejestracja: 08 mar 2017, 13:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Kalendarze biodynamiczne

Post autor: Barabella » 12 lut 2019, 12:29

To co? Pora zaplanować prace?

13-18 lutego - dobra pora na sianie owocowych (pomidory, papryka) pod osłony

Od 19 lutego cięcie żywopłotów, prześwietlanie drzew, krzewów, winorośli, usuwanie suchych pędów malin, obcinanie pnączy

20-25 lutego sianie korzeniowych, ukorzeniać roślinki pokojowe

Jeśli do 4 lutego nie zostały oczyszczone i pobielone drzewa owocowe, to warto to zrobić po 25 lutego i do 6 marca (kwadra uprawy)
Pozdrawiam,
Barabella


Aktualny wątek

Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Re: Kalendarze biodynamiczne

Post autor: MaGorzatka » 12 lut 2019, 12:57

Pni kierowniczko, melduję, że podjęłam uchwałę o wysiewie kilku pomidorków jako forpoczty (wzorem Aguskac) i wysiewie pietruszki (wzorem EwaM) - w terminach zaleconych powyżej. Musze sobie zapisać te postanowienia w kalendarzu, bo skleroza nie boli.
Czuwaj.

Awatar użytkownika
Barabella
Administrator
Posty: 15384
Rejestracja: 08 mar 2017, 13:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Kalendarze biodynamiczne

Post autor: Barabella » 12 lut 2019, 13:16

Pozdrawiam,
Barabella


Aktualny wątek

Awatar użytkownika
Barabella
Administrator
Posty: 15384
Rejestracja: 08 mar 2017, 13:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Kalendarze biodynamiczne

Post autor: Barabella » 22 lut 2019, 20:14

Ile razy sekator biorę do ręki, tyle razy strach plecy moczy..... Na szczęście mam tylko 3 małe drzewa owocowe, więc ich cięcie pozostawiam na później. Polecam ten filmik, gdzie P.Grzegorz pokazuje cięcie młodych, acz zaniedbanych drzew
Pozdrawiam,
Barabella


Aktualny wątek

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22122
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Kalendarze biodynamiczne

Post autor: survivor26 » 22 lut 2019, 20:39

ja juz posialam pi razy oko zgodnie z terminami, a przede wszystkim zgodnie z potrzebą emocjonalną :-) seler, pietruszkę, kapustne, cebulę i salaty na rozsadę. po weekendzie jak sie na dobre ociepli planuje rzodkiewkę i sałatę na dworze.

Awatar użytkownika
urazka
Zadomowiony
Posty: 6404
Rejestracja: 21 mar 2017, 17:49

Re: Kalendarze biodynamiczne

Post autor: urazka » 11 mar 2019, 11:13

Basiu czy mogłabym Cię prosić o sprawdzenie kiedy można siać pomidory zgodnie z kalendarzem księżycowym? Będę Ci wdzięczna.
Pozdrawiam, Janina

Awatar użytkownika
Barabella
Administrator
Posty: 15384
Rejestracja: 08 mar 2017, 13:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Kalendarze biodynamiczne

Post autor: Barabella » 11 mar 2019, 11:48

Janeczko bardzo proszę :02icon_mryellow: Do wysiewu pomidorków będzie 17 i 18 marca.

Marzec to siewy w kwadrze:

liściowe korzystnie w dniach 7-13

owocowe korzystnie w dniach 15-20

Do 6 i po 21 tniemy trawy i przycinamy inne byliny, przerabiamy kompost, nawozimy.

korzeniowe korzystnie w dniach 22-27
Dobry to czas do wysadzania i pikowania wcześniej posianych roślinek, robienia sadzonek z krzewów owocowych, bukszpanu i roślin pokojowych.

Czas uprawy ziemi to 1-6 i 28-31 aż do 5 kwietnia NIE SIEJEMY (zbieramy zioła korzeniowe, niszczymy chwasty, przekopujemy)

Edit
Pozdrawiam,
Barabella


Aktualny wątek

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22122
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Kalendarze biodynamiczne

Post autor: survivor26 » 11 mar 2019, 12:17

Basiu Ty nie pomyliłaś lat? bo w tym roku wielki tydzień jest w połowie kwietnia.

Awatar użytkownika
Barabella
Administrator
Posty: 15384
Rejestracja: 08 mar 2017, 13:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Kalendarze biodynamiczne

Post autor: Barabella » 11 mar 2019, 12:35

Pati masz rację..... nie ten kalendarz wzięłam..... zaraz naniosę poprawkę :2glowawmur: Dziękuję :2smiech:
Pozdrawiam,
Barabella


Aktualny wątek

Awatar użytkownika
Barabella
Administrator
Posty: 15384
Rejestracja: 08 mar 2017, 13:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Kalendarze biodynamiczne

Post autor: Barabella » 11 mar 2019, 12:53

Poprawione, jeszcze raz dziękuję :02icon_mryellow:
Pozdrawiam,
Barabella


Aktualny wątek

ODPOWIEDZ

Wróć do „W zgodzie z naturą”