EMy - efektywne mikroorganizmy

Jak dbać o ogród, wykorzystując mądrość przyrody
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

EMy - efektywne mikroorganizmy

Post autor: MaGorzatka » 15 mar 2017, 9:31

Urazka pisze:Kuszą mnie EMy bo ziemia u mnie piaszczysta i w okolicy brak obornika. Wspomagam się suszonym czy granulowanym ale to wszystko mało. Kompost zaczęłam robić już w ubiegłym roku ale wyszło go bardzo mało a tegoroczny jeszcze nie nadaje się do użytku. Postanowiłam podszkolić się w temacie EMów przez zimę i podjąć decyzję.
Urazka pisze:Basiu jak już [...] bedziesz mieć za sobą pierwsze doświadczenia z kompostowaniem z zastosowaniem bokashi, to proszę Cię o podzielenie się opinią na ten temat.
Barabella pisze:Janeczko na pewno to zrobię...... Mnie bardzo kusi to, że i cytrusy się tam wrzuca..... Dobre bakterie wszystko przerobią :mrgreen:
Urazka pisze:Ja chyba bym się wstrzymała z cytrusami bo nie jestem pewna jak bakterie poradzą sobie z tą chemią zawartą w skórkach.
Barabella pisze: radzą sobie doskonale. To wiem z filmów na YT
EwaM pisze:Mam pod folią duży zbiornik na wodę napełniany wodą z bajora, jakieś 4 lata temu nalałam do niego EM-ów i woda jest czysta. Znajdzie się garść czy dwie nitkowatych glonów, ale jednokomórkowe nie mnożą się.
Barabella pisze:Tak, EMy z wodą radzą sobie doskonale. My mineralki nie kupujemy, lecz gotowaną wodę odlewamy do dzbanka, w którym leży kilka koralików ceramiki EM owej. Na dzbanku kamienia brak, a smak idealny. Raz na miesiąc moczę ceramikę w małej ilości EmFarma Plus. Ja zaopatruję się u producenta: http://www.sklep-probioemy.pl/pszczoly-c-10.html

Małgosiu pod tym linkiem możesz pobrać ulotkę informacyjną o stosowaniu w pszczelnictwie O:)
Barabella pisze:Janeczko [...] Jak wejdziesz do sklepu, do którego link podałam, to poczytaj. Ceramika jest do oczyszczania wody, używają ją również do prania. Zmiękcza wodę. Ja stosuję ją w dzbanku i w ekspresie do kawy. Używam też EMów w domu mycia naczyń, podłóg, toalety. Robię oprysk w domu oraz kocicy, popijam też z nią probiotyki. Używam też mydła w płynie pod prysznic i w kostce do mycia rąk. Włosy też całkiem niezłe są po EMach. Jak będę mieć podłączona pralkę, to również zacznę prać w nich.
Na ogród 1122m2 kupiłam w tym roku 10 litrowy baniak do podlewania i oprysków.
MaGorzatka pisze:Basiu - czytałam, że w EMach robisz rozeznanie, wrzuć jakieś linki, co? Myślisz, że jak kupię taki duży kubeł i będę psikać na prawo i lewo, to będzie dobrze na początek? Nie chciałabym, żeby to mi przysporzyło dodatkowej roboty, ale też wiem, że chciałabym to wypróbować i od czegoś trzeba zacząć.
Barabella pisze: dokonaj zakupu tu gdzie ja: http://www.sklep-probioemy.pl/emfarma-k ... -p-74.html
Mnie ten baniak wystarcza na opryski i podlewanie. Są tam przy każdym produkcie ulotki do pobrania.

To dostają u mnie zwierzęta do karmy: http://www.sklep-probioemy.pl/probiotyk ... -p-55.html

Tym robię opryski (Tyćki też - na pchły) domu oraz używam do sprzątania http://www.sklep-probioemy.pl/bioklean-soft-p-56.html

To zastępuje wszelkie środki czyszczące: http://www.sklep-probioemy.pl/probio-cleaner-p-84.html

Używam mydła w płynie jako szamponu i środka myjącego, mąż woli w kostce. Oczywiście ceramika, którą moczę od czasu do czasu w EMach i leży w dzbanku na wodę, w ekspresie do kawy....

Poczytaj ulotki. Materiały przesyłają razem z produktami. Ja robię zakupy zawsze wiosna, raz na rok.
MaGorzatka pisze:Ja mam ogromną prośbę do osób, używających EMów, żebyście byli tak mili i podzielili się doświadczeniami: co i kiedy pryskacie EMami i czy widzicie jakieś efekty?
Daria_Eliza pisze: my używamy EMów do początku zeszłego roku, ale na razie bez jakiegoś sztywnego kalendarza zabiegów.
I dla nas to przede wszystkim profilaktyka.
Staramy się wykorzystywać pochmurne czy deszczowe dni na opryski takie ogólnego pożytku, a co jakiś czas opryski z dodatkiem wyciągu z wrotycza.
Chociaż teraz się od tego powstrzymujemy ze względu na odbudowującą się populację biedronek.
Opryski zaczęliśmy stosować głównie na przesadzonych 30-letnich bukszpanach, dla których był to niewątpliwie straszny stres i wiosną po przesadzeniu dopadło je kilka chorób i szkodników. W tym momencie bukszpany żyją, może nadal nie wszystkie wyglądają wzorowo, ale bez nerwów daję im czas na ukorzenienie. Już po raz drugi kwitły i co roku mają przyrosty, więc chcą żyć.
Raz czy dwa w roku polewamy też kompost.
Nie chcę wysuwać zbyt daleko idących wniosków, ale wydaje mi się patrząc na ten sezon, że (jak pisałam wyżej) stabilizuje się równowaga biologiczna.
My to mamy tak pół dziko. Co roku widzimy nowe gatunki owadów, a wraz z nimi pojawiają się ptaki. Chyba jesteśmy na dobrej drodze.
Barabella pisze:Zostałam wywołana do tablicy w temacie stosowania EMów (czytaj Efektywne Mikroorganizmy), więc na początek podam kilka linków do sklepów, w których można zaopatrzyć się w EMy.

ProBiotics Polska tu się zaopatruję

ProBio Emy

Probiotyki Vita Biosa

Zalecam wejście do każdego ze sklepów i poczytanie ulotek. Wachlarz produktów i ich zastosowanie jest ogromny. Rok ubiegły zaprzepaściłam i bardzo żałuję, bo efekty byłyby większe. Stosowałam głównie baniaka 10 litrowego EmFarmaPlus, który jest uniwersalny:

podnosi biologiczną aktywność gleby oraz poprawia jej żyzność i urodzajność,
sprzyja tworzeniu struktury gruzełkowatej i regulacji stosunków powietrzno-wodnych gleby,
wzmaga zdolność roślin do fotosyntezy,
przyspiesza rozkład masy organicznej i poprawia proces kompostowania,
zwiększa dostępność makro i mikroelementów, w tym z form niedostępnych zalegających w glebie,
optymalizuje wykorzystanie wody,
aktywuje fermentację gnojowicy,
neutralizuje odory.


Warto też poszukać też na YouTube ciekawych filmików. Mnie bardzo zainspirował ten:

[yt]woycH1AVQJs[/yt]

Można też zakupić poprzez allegro Ten sprzedawca wstawia szczegółowe informacje z ulotki O:)O:)O:)
survivor26 pisze:Troszkę poczytałam i jeszcze mniej mądra jestem, niż byłam - Basiu, z tych które Ty kupowałaś, to które będzie najlepsze tak do stosowania ogólnego - do tej pory wiosną sypałam wszystko jak leci granulowanym obornikiem i nawozami do konkretnych rodzajów roślin - a jakby to zastąpić EMami, to którymi?
Barabella pisze: EMy mogą zastąpić chemię, lecz nie naturalne nawozy i to też nie z roku na rok. Proponuję zacząć od baniaka 10l EmFarma Plus, który wykorzystasz jako oprysk, zaszczepianie ziemi itp. Na tej ulotce z allegro dość dobrze opisują zastosowanie.

Awatar użytkownika
Keetee
Zadomowiony
Posty: 3859
Rejestracja: 21 mar 2017, 5:50

Re: EMy - efektywne mikroorganizmy

Post autor: Keetee » 21 mar 2019, 18:14

Hej :witaj2:.
Trochę czasu już minęło odkąd macie do czynienia z Emami...i co ? Pytam, bo sąsiadka mi dziś nagadała o nich, dała ulotkę...No i poczytałam i tak myślę....i myślę.... :hmmm:
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej 😉 Dorota
bieżący wątek
poprzedni wątek

A.sta
Skrytoczytacz
Posty: 17
Rejestracja: 23 sty 2022, 19:06

Re: EMy - efektywne mikroorganizmy

Post autor: A.sta » 30 sty 2022, 16:26

dzięki za ten dział . Dużo dowiedziałam się a teraz jest nad czym myśleć :lol: :lol: :lol: :lol:

A.sta
Skrytoczytacz
Posty: 17
Rejestracja: 23 sty 2022, 19:06

Re: EMy - efektywne mikroorganizmy

Post autor: A.sta » 30 sty 2022, 16:27

do tej pory robiłam nawóz ze skórek banana

ODPOWIEDZ

Wróć do „W zgodzie z naturą”