Przechowywanie pelargonii

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zenka
Zadomowiony
Posty: 323
Rejestracja: 16 lip 2018, 15:09

Przechowywanie pelargonii

Post autor: Zenka » 18 wrz 2019, 16:42

Może ktoś poradzi jak i gdzie przechować pelargonie, żeby w następnym roku nie kupować? Parę sadzonek jakoś uzyskuję,ale sporo kupuję. Chciałabym uniknąć dodatkowych kosztów.

Awatar użytkownika
lora
Zadomowiony
Posty: 7607
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:51

Re: Przechowywanie pelargonii

Post autor: lora » 18 wrz 2019, 18:33

Tak, tak ja też proszę o radę,moje przechowywanie było do kitu.

Awatar użytkownika
Mila
Zadomowiony
Posty: 14378
Rejestracja: 05 wrz 2017, 14:42
Lokalizacja: Mazowsze , Warszawa

Re: Przechowywanie pelargonii

Post autor: Mila » 18 wrz 2019, 18:57

W zeszłym roku wyciągnęłam pelargonie z donic i skrzynek , ułożyłam na warstwie suchego piasku w kastrze budowlanej, korzenie przysypałam piaskiem. Kastra stała w zimnym domu, nie podlewałam. Po wsadzeniu wiosną do świeżej ziemi w donicach ładnie porosły.
Moja ciocia miała przepiękne pelargonie angielskie z roku na rok. Kiedyś nie było ich tak dużo w sprzedaży, jak teraz :lol2: Ciocia otrzepywała korzenie z ziemi i rośliny pojedynczo zawijała w gazety, układała w jakiejś skrzyni i trzymała w piwnicy.

Awatar użytkownika
AlaSz
Zadomowiony
Posty: 421
Rejestracja: 21 mar 2017, 14:45
Lokalizacja: łódzkie

Re: Przechowywanie pelargonii

Post autor: AlaSz » 18 wrz 2019, 19:31

Właśnie taki sposób z gazetami, jaki opisała Mila, stosuję od kilku lat. Krzaki pelargonii lekko otrzepane z ziemi zawijam w gazety, wpycham wszystkie do papierowej torby np. po kocim żwirku (naciągam drugą torbę na wystające kawałki, tak żeby całość za szybko nie wysychała) i wynoszę do piwnicy w bloku, dość ciepłej niestety bo akurat rury ogrzewania przechodzą. Gdzieś w połowie marca wyciągam, rośliny wypuszczają takie białe pędy. Co suche to obcinam, kilka sadzonek zwykle wyleci. Wsadzam do ziemi, podlewam, do maja oczywiście rosną w pomieszczeniu, puszczają się zwykle bardzo ładnie.

Awatar użytkownika
boryna
Administrator
Posty: 12163
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:53
Lokalizacja: opolskie

Re: Przechowywanie pelargonii

Post autor: boryna » 19 wrz 2019, 9:07

U mnie rosną zimą w doniczkach na werandzie. Jest ogrzewana, ale znacznie chłodniejsza niż reszta domu. Ale ja mam ich niewiele, to mogą sobie tak stać :-) .

Awatar użytkownika
Barabella
Administrator
Posty: 15389
Rejestracja: 08 mar 2017, 13:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Przechowywanie pelargonii

Post autor: Barabella » 19 wrz 2019, 9:18

Czy one muszą mieć ciemno przy takim zimowym przechowywaniu?
Pozdrawiam,
Barabella


Aktualny wątek

Awatar użytkownika
Maliola
Zadomowiony
Posty: 10417
Rejestracja: 21 mar 2017, 6:53

Re: Przechowywanie pelargonii

Post autor: Maliola » 19 wrz 2019, 11:01

Ja przechowuję w tych donicach w których rosły latem, w ciemniejszej i raczej chłodnej piwnicy. Pilnuję tylko żeby mszyc nie miały, od czasu do czasu podlewam, jak liście są suche, to potem wiosną obrywam i czekam aż wypuszczą nowe pędy, wtedy żeby nie były takie wyblakłe, to daję bliżej okien, najczęśniej ok. końca marca, wtedy też przesadzam do nowej ziemi. Co przeżyje, to przeżyje.
Kompletnie nie wychodzi mi sadzonkowanie z urwanych podczas przechowywania pędów, ani tych z lata, ani wiosną.
Zdecydowanie lepiej przechowują się begonie, a też całe lato bardzo dekoracyjne są.

Awatar użytkownika
lora
Zadomowiony
Posty: 7607
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:51

Re: Przechowywanie pelargonii

Post autor: lora » 20 wrz 2019, 11:19

Muszę spróbować z gazetami i w sionce zostawię część pelargonii...tam zawsze jest chłodniej
a w donicach korytkach postawię na parapecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rozmnażanie roślin”