Kompozycje z trawami

Dyskusje, porady, kompozycje
Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22324
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Kompozycje z trawami

Post autor: survivor26 » 27 sty 2018, 13:07

Dojrzałam do wprowadzenia traw do swojego ogrodu (wina W. i Zuzi i ich sadzenia traw we wsiowym ;) ) Przeczytałam rzetelnie niniejszy wątek, ale nadal mam pewne wątpliwości.

Na początek planuję długą rabatę nadrzeczną - za plecami będą drzewka ozdobne (wiśnie, śliwy, kilka najwytrwalszych róż parkowych), i przed nimi chciałam zrobić rabatę podwyższoną (inna nie wchodzi w rachubę, bo tam jest strasznie inwazyjna trawa łąkowa) z trawami w tle, a z przodu dzielżanami, marcinkami i innymi bylinami raczej później niż wcześniej kwitnącymi, ale w kolejnych latach pewnie podosadzam cebulowe i liliowce, żeby wiosną i wczesnym latem nie było łyso. Na początek, nieco w ciemno wybrałam takie trawy:

Miskant chiński 'Malepartus' Miscanthus sinensis
Miskant chiński 'Dronning Ingrid' Miscanthus sinensis
Proso rózgowate 'Rotshtrahlbush' Panicum virgatum
Wietrznica Lessona 'Sirocco' Anemanthele lessoniana

Warunki będą miały dość ekstremalne - przed nimi w pewnym oddaleniu rośnie sad, więc na zmianę wściekłe słońce i półcień, jak słońce przechodzi za drzewami. Ziemię będę dawać nową i nie wiem, czy mieszać zwykłą z ogrodniczego z piaskiem czy nie? I jak wysokie powinny być te donice podwyższone - czy one potrzebują sporej głębokości do ukorzenienia?

zuzanna2418

Re: Kompozycje z trawami

Post autor: zuzanna2418 » 29 sty 2018, 9:28

Pati, zrób może fotkę tego miejsca. Pomyślimy z W.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22324
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Kompozycje z trawami

Post autor: survivor26 » 29 sty 2018, 17:25

No to tak - chodzi o miejsce oznaczone na poniższych zdjęciach "2" , ale obok jest miejsce "1", które też leży odłogiem i też mogłoby docelowo być rabatą trawiastą. Edit, teraz widzę, że "1" zaznaczyłam za daleko, w rzeczywistości przylega bezpośrednio do "2"
3.jpg
W obu miałam 5 lat temu grządki, które przegrały z trawą łąkową - wówczas przekopałam je lekko, dodałam na wierzch nowej ziemi, a wcześniej potraktowałam ze dwa razy herbicydem i wszystko na nic - trawa łąkowa nieodmiennie wybija, do tego dochodzą dzikie jeżyny - ale one są łatwiejsze do eksterminacji, bo po prostu parę razy w roku tnę je maksymalnie nisko.

Ziemia w tej części ogrodu to jest jakby dno rzeki wywalone do góry nogami (podejrzewam, ze przez dziesięcio-, jeśli nie stulecia, wywalano tam właśnie dno rzeki przy oczyszczaniu). Skład to taka szara glina, z której można garnki lepić (dosłownie, lepiłam z nich kiedyś figurki :-) ) przetykana gęsto kamieniami oraz zawartością archeologiczną (prawdopodobnie był tam jeden z licznych śmietników poprzednich mieszkańców). O tyle nie chcę tam wymieniać ziemi na pół metra wgłąb, że przekopanie tego jest dla mnie bardzo ciężko wykonalne, a co gorsza nie gwarantuje wcale, że trawa łąkowa i tak nie wybije.

Z bliska to miejsce (tzn. nr 2) prezentuje się tak.
2.jpg
4.jpg
Po poddaniu się z rabatą, za podpowiedzią EwyM wyrzucałam tam odpady ogrodowe do zgrubnego przekompostowania - przekompostowały się umiarkowanie, ale trochę ograniczyły rozrost chwastów. Na linii płotu rosną róże Fruhlingsgold i Uncle Walter oraz jeżyna niedzika, ale wściekle inwazyjna i dalej jeszcze jedna róża parkowa, której nazwy w tej chwili nie pamiętam i budleja. Do wykopania/przesadzenia stamtąd jest wszystko oprócz Fruhlingsgold i budlei, w zamian pójdą tam albo wierzby odmianowe albo jakieś średnie drzewko - dalej w tej linii rośnie klon, jabłoń ozdobna i krzewuszka oraz jakieś dogorywające róże, które też są do przesadzenia, przed nimi jest miejsce oznaczone powyżej jako "1"
5.jpg
Zasadniczo tam latem jest bardzo słonecznie ale w godzinach wczesno popołudniowych, a potem wieczornych pada cień rzucany przez stodołę oraz sad - od strony sadu wygląda to tak:
6.jpg
(nr "1" rozciąga się dalej w lewo)

Na początku sobie wymarzyłam, że wzdłuż całej tej linii płotowej będzie dość wąska a długa rabata - pomysł z delikatnymi bylinami zweryfikowała natura, więc teraz jest ten pomysł z trawami. No i to tyle. Ze względu na tę nieludzką ziemię oraz ślimaki, które znad rzeki wędrują całymi batalionami pomysł z podniesieniem rabaty i zabezpieczeniem jej przed ślimakami.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

zuzanna2418

Re: Kompozycje z trawami

Post autor: zuzanna2418 » 31 sty 2018, 10:37

No więc pomysł dobry. Jeśli nie tworzą się zastoiny wodne w glinie, to trawy powinny czuć się tam dobrze. Nie wiem na ile zawrtość kamieni zapewnia drenaż.Pod tym kątem przemyślałabym kwestię wietrznicy, może być (nie musi) problem z zimowaniem przy dużej wilgotności.
Jeśli mają być byliny jako towarzystwo to raczej stawiaj na gatunki o zwartych kępach. Zachowuj rozsądne odstępy.
Skoro z tyłu nasadzenia z drzewek i krzewów, to gatunki traw raczej niższych. Malepartus podczas kwitnienia dorasta do 2m
Miskant Adaggio, może Navajo. Africa pięknie się przebarwia. Z poprzecznie paskowanego Little Zebra.
Piękne sa kwiatostany trzcinnika krótkowłosego.
Czy dobrze rozumiem, że efekt docelowy miałby być z grubsza taki?

https://www.zielonyogrodek.pl/images/media2/27785trawy_ozdobne_w_ogrodzie_fot._Efraimstochter_Pixabay.jpg

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22324
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Kompozycje z trawami

Post autor: survivor26 » 31 sty 2018, 17:59

Tak! Dokładnie o taki efekt mi chodzi - inna sprawa, jak wyjdzie ;) Dzięki Zuziu, to lecę do Almabaru poszukać tych traw, bo mają promocję akurat, a ja jeszcze niewykorzystany prezent urodzinowy.

Aha, tam woda nie stoi wcale, mimo, że ta glina jak kamień - być może rzeczywiście duża liczba kamieni rzecznych naturalnie ją drenuje. Natomiast do sadzenia wprost zdecydowanie się nie nadaje, bo nawet jak się uda w nią wkopać, to oblepia korzenie i je poddusza - róże tam rosną dlatego, że mają doły z wymienioną ziemią.

zuzanna2418

Re: Kompozycje z trawami

Post autor: zuzanna2418 » 31 sty 2018, 18:47

A, no to faktycznie trawom i bylinom też sie przyda start w luźniejszej, bardziej przepuszczalnej ziemi.
Tak jak na tej fotce powyżej wyobrażam sobie, że trawy nie będą tworzyły "płotu", tylko wyższe będą w centrum, a posadzone po obu stronach kolejne będą nieco mniejsze, z przodu też niskie. No i między nimi byliny.
Zobacz jeszcze trzcinnik Karl Foerster, ma węższy, strzelisty pokrój.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22324
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Kompozycje z trawami

Post autor: survivor26 » 01 lut 2018, 12:32

Dzięki raz jeszcze, Zuziu! zamówienie skorygowałam o Twoje sugestie, dodałam do niego dzielżany, kłosowce, rozchodniki, z zasobów własnych dorzucę marcinki i może coś z tego będzie? ;)

zuzanna2418

Re: Kompozycje z trawami

Post autor: zuzanna2418 » 12 lut 2018, 20:08

Absolutny dla mnie top kompozycji z trawami-Daglezja w Rykach
DSC_0574.jpg
DSC_0589.jpg
DSC_0575.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Barabella
Administrator
Posty: 15388
Rejestracja: 08 mar 2017, 13:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Kompozycje z trawami

Post autor: Barabella » 02 sie 2018, 12:06

5f3622e410824d29.jpg
c4aca0b89b27f019.jpg
76989b4d3c72c940.jpg
Trawiasta.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam,
Barabella


Aktualny wątek

Awatar użytkownika
trillum30
Zadomowiony
Posty: 1269
Rejestracja: 21 mar 2017, 10:27
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Kompozycje z trawami

Post autor: trillum30 » 14 lis 2018, 22:11

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Iwona

Awatar użytkownika
mariaewa
Zadomowiony
Posty: 10549
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:56
Lokalizacja: DK 6

Re: Kompozycje z trawami

Post autor: mariaewa » 16 lis 2018, 14:33

Szału nie ma ale miłe złego początki :-? poczynione.
20180818_124601.jpg
20180825_101400.jpg
20180825_101420.jpg
20180825_174918.jpg
20180916_170400.jpg
20180927_142605.jpg
20180927_155328.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Maliola
Zadomowiony
Posty: 10388
Rejestracja: 21 mar 2017, 6:53

Re: Kompozycje z trawami

Post autor: Maliola » 16 lis 2018, 14:54

Mesiu - jak to szału nie ma??? Jest i to taki, że szczena opada :o Pięknie skomponowane rabatki, te sadzenie dużch plam daje świetny efekt :oklasky:
Co to za jakiś niski zeberkus - te 3 kępki? A dzielżany, to teraz moja nowa miłość, żebym ja je miała gdzie sadzić...

Awatar użytkownika
mariaewa
Zadomowiony
Posty: 10549
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:56
Lokalizacja: DK 6

Re: Kompozycje z trawami

Post autor: mariaewa » 16 lis 2018, 15:48

Olu to młodziutkie zebrinusy już przesadzone na nową płucną. Tu były na widoku celem pielęgnacji i dbania o rozwój młodzieży. A teraz już same sobie sterem, żeglarzem i okrętem muszą być. Tak, dzielżany to piękne byliny. I wiele troski nie potrzebują. Świetnie dziury łatają bo ile odmian tyle wysokości.

Awatar użytkownika
trillum30
Zadomowiony
Posty: 1269
Rejestracja: 21 mar 2017, 10:27
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Kompozycje z trawami

Post autor: trillum30 » 16 lis 2018, 22:44

Bardzo ładne kompozycje,przyjemne dla oka.A dzielżan jaki by nie był i trawy jakie by nie były duet stworzą zawsze udany.
Iwona

zuzanna2418

Re: Kompozycje z trawami

Post autor: zuzanna2418 » 17 lis 2018, 7:20

Iwonko, Mesiu piękne kompozycje. I różnorodność gatunków traw.

Kilka fotek z ogrodu w Złotej
DSC_0431.jpg
DSC_0454.jpg
DSC_0467.jpg
DSC_0500.jpg
DSC_0402.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trawy w naszych ogrodach”