O kosaćcach dla laika

ODPOWIEDZ
Sweety

Re: O kosaćcach dla laika

Post autor: Sweety » 21 sie 2017, 13:20

Irysy dzieli się i przesadza w sierpniu. U mnie kiedyś rosły monotematycznie. Teraz rozsadzone wśród bylin. Dzięki temu zasychające liście już mnie tak nie wkurzają.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22121
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: O kosaćcach dla laika

Post autor: survivor26 » 21 sie 2017, 13:28

Jednoroczne mogą słabo przy nich rosnąć, bo irysy mają duże i dość płytko położone korzenie. U mnie rok w rok są zżerane przez ślimaki (teraz przesadzam w jedno miejsce, żeby temu zapobiec), ale te liście co zostają, dobrze się kryją np. pod trawami ozdobnymi, które sobie na nich dobrze radzą.

zuzanna2418

Re: O kosaćcach dla laika

Post autor: zuzanna2418 » 21 sie 2017, 14:15

Ja przesadzam kosaćce kłączowe po kwitnieniu, przycinając liście dość krótko (10-15cm). Teraz jest bardzo dobra pora na przesadzanie i sadzenie. Jeśli tnę kłącze, to odkładam wykopaną roślinę na kilka godzin, żeby rana wyschła zanim wsadzę kłącze do ziemi.
Przy sadzeniu kłącze przykrywam bardzo cieniutką warstwa ziemi i tak je układam, aby kierowało się w stronę południową.
U mnie rosną pomiędzy liliowcami, floksami, miodunkami, dzwonkami, hostami z tych mniejszych odmian.W wiejskim wsiałam malwy pomiędzy nie i też jest OK.

Awatar użytkownika
Barabella
Administrator
Posty: 15384
Rejestracja: 08 mar 2017, 13:36
Lokalizacja: Łódź

Re: O kosaćcach dla laika

Post autor: Barabella » 21 sie 2017, 16:27

U mnie porozrzucane są po całym ogrodzie i zmieszane z innymi. Mam też dwie alejki obsadzone iryskami. Najwyższe rosną jako solitery. Muszę postarać się o agresywne kolorki, bo straciłam większość odmianowych bródkowych wysokich.
Pozdrawiam,
Barabella


Aktualny wątek

Awatar użytkownika
klarysa
Zadomowiony
Posty: 7372
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:23

Re: O kosaćcach dla laika

Post autor: klarysa » 21 sie 2017, 17:34

U mnie też pomiędzy bylinami. Niskie odmiany mam pomiędzy bodziszkami i różami.
Za irysami wiosenne cebulowe. Zasłaniają zasychające liście tulipanów czy narcyzów.
Justyna :heej:

"Słowa są jak klucze, tylko dobrze dobrane potrafią otworzyć czyjeś serce i umysł"

Rozczochrany...W domu i w zagrodzie cz.2 - aktualna

Rozczochrany...W domu i w zagrodzie cz.1

Za miedzą

Sweety

Re: O kosaćcach dla laika

Post autor: Sweety » 22 sie 2017, 17:25

Barabella pisze:U mnie porozrzucane są po całym ogrodzie i zmieszane z innymi. Mam też dwie alejki obsadzone iryskami. Najwyższe rosną jako solitery. Muszę postarać się o agresywne kolorki, bo straciłam większość odmianowych bródkowych wysokich.
Mam nadzieję, że jakieś ode mnie przeżyły :roll:

Awatar użytkownika
urazka
Zadomowiony
Posty: 6403
Rejestracja: 21 mar 2017, 17:49

Re: O kosaćcach dla laika

Post autor: urazka » 22 sie 2017, 23:31

Lubię poniższy artykuł dotyczący pielęgnacji irysów. Wisienko może Ci się przyda.

https://irysek.com/index.php?option=com ... 3&Itemid=4

Jeszcze Maja w tym temacie.

http://majawogrodzie.tvn.pl/236,Irysy,porada.html
Pozdrawiam, Janina

Awatar użytkownika
Barabella
Administrator
Posty: 15384
Rejestracja: 08 mar 2017, 13:36
Lokalizacja: Łódź

Re: O kosaćcach dla laika

Post autor: Barabella » 09 cze 2021, 20:26

Znalazłam fajną stronkę z odmianami irysów. To dla tych (jak ja) co nie wiedzą co mają :mrgreen: Zapraszam do moje irysy :mrgreen:
Pozdrawiam,
Barabella


Aktualny wątek

Awatar użytkownika
Barabella
Administrator
Posty: 15384
Rejestracja: 08 mar 2017, 13:36
Lokalizacja: Łódź

Re: O kosaćcach dla laika

Post autor: Barabella » 11 cze 2021, 11:59

Mam obawy, że nigdy nie ogarnę bałaganu z irysami. Wtykałam byle jak, po dwa-trzy kłącza, a teraz mam misz-masz..... Jak myślicie, bardzo im zaszkodzę, jeśli teraz, przy kwitnieniu je poprzesadzam? Do wywalenia mam 1/4 tych bladożółtych.
Pozdrawiam,
Barabella


Aktualny wątek

Awatar użytkownika
boryna
Administrator
Posty: 11989
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:53
Lokalizacja: opolskie

Re: O kosaćcach dla laika

Post autor: boryna » 11 cze 2021, 12:15

Z teorii i doświadczenia wiem, że w lipcu można je już przesadzać. To akurat będzie po kwitnieniu. Miniaturowe można chyba już, bo one w większości już są po kwitnieniu.

Awatar użytkownika
Barabella
Administrator
Posty: 15384
Rejestracja: 08 mar 2017, 13:36
Lokalizacja: Łódź

Re: O kosaćcach dla laika

Post autor: Barabella » 11 cze 2021, 12:26

No właśnie mnie zależy, żeby widzieć co przesadzać..... Mam kilkanaście kolorów i jeden wielki bałagan.
Pozdrawiam,
Barabella


Aktualny wątek

Awatar użytkownika
boryna
Administrator
Posty: 11989
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:53
Lokalizacja: opolskie

Re: O kosaćcach dla laika

Post autor: boryna » 11 cze 2021, 12:29

To może sobie nitki w odpowiednich kolorach powiąż. Albo ryzyk-fizyk. Jeśli obetniesz przy przesadzaniu łodygę i część liści, powinny dać radę.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kosaćce”