Kokoryczka (Polygonatum)

ODPOWIEDZ
zuzanna2418

Kokoryczka (Polygonatum)

Post autor: zuzanna2418 » 12 mar 2017, 20:54

Opis na podstawie "Encyklopedii bylin" Beaty Grabowskiej i Tomasza Kubali, wyd: Zysk i S-ka.
Bylina z poziomo pełzającymi, rozgałęzionymi kłączami. Łodygi nierozgałęzione, wzniesione lub łukowate, ulistnione.Kwiaty zwisające, dzwonkowate wyrastają w kątach liści. Owoce kuliste, czerwone pomarańczowe lub niebieskoczarne.
Rodzaj ten liczy ok. 60 gatunków.
Autorzy opisu wyszczególnili następujące kokoryczki ( w nawiasach nazwy odmian):

- k. wąsata
- k. sierpowata (Golden Grift, Variegatum)
- k. Hookera
- k. niska
- k. szerokolistna (Variegatum)
- k. wielokwiatowa (Kaspar Hauser, Ramosum, Variegatum)
- k. wonna (Variegatum)

Bardzo lubię te rośliny, sprawdzają się na stanowiskach cienistych i półcienistych. Lubią gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne.

Kokoryczka wielokwiatowa
Obrazek

To kokoryczka mieszańcowa, choć bardzo podobna do niej jest k. szerokolistna Variegatum
Obrazek

Kokoryczka niska, dobra do zadarniania, jednak potrzebuje trochę czasu na rozrośnięcie.
Obrazek

Kokoryczka sierpowata Variegatum ( na zdjęciu błąd w nazwie, jak znajdę zdjęcie źródłowe to poprawię)
Obrazek

Od innych Variegatum odróżnia ja lekko czerwonawe zabarwienie łodyg.

zuzanna2418

Re: Kokoryczka (Polygonatum)

Post autor: zuzanna2418 » 12 mar 2017, 20:55

Urazka pisze:Zuziu piękne są Twoje kokoryczki. Wielkokwiatowa i sierpowata tworzą już piękne kępy. Niska też się stara a mieszańcowa jest bardzo oryginalna. Ja mam wielkokwiatową, rosnącą nie tak obficie jak Twoja ale już mnie cieszy bo długo jest dekoracyjna i powoli się rozrasta mimo tego, że rośnie pod świerkiem i czasami ma sucho bo niezbyt ulewny deszcz tam nie dociera.

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
irenka
Zadomowiony
Posty: 269
Rejestracja: 21 mar 2017, 14:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kokoryczka (Polygonatum)

Post autor: irenka » 08 mar 2018, 21:54

Bardzo ją lubię.
Kokoryczka.jpg
Kokoryczka 2.jpg
Kokoryczka 1.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam, Irena

Awatar użytkownika
mariaewa
Zadomowiony
Posty: 10549
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:56
Lokalizacja: DK 6

Re: Kokoryczka (Polygonatum)

Post autor: mariaewa » 17 maja 2018, 22:03

Nie wiem jaka to odmiana. Znalazłam ja w leśnej części mojej własności zapuszczonej. Była 1 sezon, przez kolejne 2 nie było a w tym roku.
kokoryczka0.jpg
kokoryczka1.jpg
kkoryczka2.jpg
kokoryczka3.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe”