Kalmia

Rodzina wrzosowate (Ericaceae)
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
urazka
Zadomowiony
Posty: 6403
Rejestracja: 21 mar 2017, 17:49

Kalmia

Post autor: urazka » 19 mar 2018, 15:40

mariaewa pisze:
18 mar 2018, 19:01
Co myślicie o kalmii? Chciałabym dodać na kwaśnej rabacie. Jak się u Was sprawuje?
Mario, miałam kalmię przez kilka lat i nie okrywałam jej na zimę nawet kopczykiem, ale po pewnym czasie zaczęła się mocno pokładać. Pogubiła dolne liście i zrobiła się mało reprezentacyjna. Przesadziłam ją do nieogrodzonej części ogrodu i jakaś sarenka objadła jej wszyściuteńkie liście.

Nie wiem czy to była odmiana wąsko, czy szerokolistna. Kwitła tak:

Kalmia 1.JPG
Kalmia 2.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam, Janina

Awatar użytkownika
mariaewa
Zadomowiony
Posty: 10549
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:56
Lokalizacja: DK 6

Re: Kalmia

Post autor: mariaewa » 19 mar 2018, 15:41

To kalmia szerokolistna Peppermint. Piękna. Wszystkie są piękne. Rosną powoli i to mi odpowiada. Nie mam miejsca na wysoki i szeroki krzew zasłaniający azalię. Raczej taki nieduży w nóżki. Zachwycił mnie kształt i barwy kwiatów. Wielka szkoda, że nie okazał się tak zwarty i piękny, jak opisują. Każą mocno przycinać po kwitnieniu, aby właśnie gałęzie nie wybiegały i krzew zachowywał pożądany kształt. Waham się między kalmią a kolejną azalią. Ta druga łatwiejsza w uprawie i bardziej przewidywalna. Dziękuję Janeczko.

Awatar użytkownika
mewa
Zadomowiony
Posty: 670
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:24

Re: Kalmia

Post autor: mewa » 19 mar 2018, 15:42

Nie pamiętam, ale ja chyba mam kalmię wąskolistna - rośnie pod sosnami.
U mnie niezbyt dobrze rośnie, ale może dlatego, że ma za sucho.

Awatar użytkownika
urazka
Zadomowiony
Posty: 6403
Rejestracja: 21 mar 2017, 17:49

Re: Kalmia

Post autor: urazka » 19 mar 2018, 16:26

Marioewo, ta moja kalmia wcale nie była taka mała, żeby zmieściła się azalii w nóżki. Myślę, że miała dobrze ponad metr.
Pozdrawiam, Janina

Awatar użytkownika
Keetee
Zadomowiony
Posty: 3859
Rejestracja: 21 mar 2017, 5:50

Re: Kalmia

Post autor: Keetee » 21 mar 2018, 19:59

Ależ ona ma cudne kwiaty :036:
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej 😉 Dorota
bieżący wątek
poprzedni wątek

Awatar użytkownika
mariaewa
Zadomowiony
Posty: 10549
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:56
Lokalizacja: DK 6

Re: Kalmia

Post autor: mariaewa » 22 mar 2018, 10:31

No właśnie Janeczko. Jak dobrze móc zweryfikować opis z realiami. Wszyscy piszą, że po 10 latach osiąga wysokość 1,5 metra.
Ponieważ nie wybiegam aż tak w przyszłość, myślałam, że azalia będzie rosła, kalmia będzie rosła i zamierzone proporcje będą utrzymane.
No piękne są Dorotko i dlatego chcę posadzić jedną kalmię. Ale teraz nie wiem. Może u Janeczki miała bardzo dobre warunki i tak szybko urosła. Ale zawsze można przesadzić gdyby któraś wyrosła ponad normę i zamienić miejscami.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Różaneczniki i azalie oraz inne krzewy kwasolubne”