Hortensje bukietowe - cięcie

ODPOWIEDZ
zuzanna2418

Hortensje bukietowe - cięcie

Post autor: zuzanna2418 » 11 mar 2017, 22:03

Zbliża się wiosna i celem ożywienia tego tematu oraz przygotowania się do wiosennego cięcia kilka informacji:

- h. bukietowa kwitnie na pędach jednorocznych, zatem cięcie przeprowadzamy jesienią lub wczesną wiosną. Ja lubię zaschnięte kwiatostany jako element ozdobny zimą, więc wybieram wariant drugi.
- ubiegłoroczne pędy przycinam zwykle o 2/3 długości (niektórzy liczą 4-5 oczko od podstawy krzewu i nad nim tną), wycinając przy tym całkowicie pędy rachityczne czy pokładające się. Krzew wypuści nowe pędy i późnym latem pięknie zakwitnie.
- jeśli krzew wymaga gruntownego odmłodzenia, przycina się wszystkie pędy na wysokość mniej więcej 40-50 cm.

Hortensje bukietowe za pomocą cięcia można wyprowadzić także w formę pienną czyli przypominającą drzewko. Daje to możliwość zaoszczędzenia miejsca na rabacie i podsadzenia hortensji niskimi bylinami.

- krzew hortensji pozbawiamy wszystkich pędów z wyjątkiem jednego, najdorodniejszego, który będzie stanowił w przyszłości "pień" i na którym rozwinie się "korona". Niepotrzebne pędy wycinamy.
- Pozostawiony pęd pozbawiamy pędów bocznych. Czyli uzyskujemy jeden prosty badyl, który przywiązujemy do palika.
- Ponieważ pozostawiamy górny pąk, pęd będzie nam rósł na wysokość. My pilnujemy, aby z boku nic nam nie odbijało, jak się coś pojawi- obrywamy lub wycinamy.
- W momencie, kiedy uznamy, że pień ma pożądaną przez nas wysokość, ścinamy mu pąk górny. To pobudzi krzew do wytwarzania pędów bocznych. Zachowujemy te na szczycie pnia, te odrastające u dołu systematycznie usuwamy.
- No i teraz tylko czekamy, aż korona się wykształci i wytworzy kwiaty :)

I tak to z grubsza się prezentuje:

Koniec lutego - po przycięciu pędów korony

Pinky-Winky

Obrazek

Kwitnienie letnie

Pinky-Winky

Obrazek

Phantom

Obrazek

I szerszy widok na rabatę

Obrazek

Obrazek

zuzanna2418

Re: Hortensje bukietowe-cięcie

Post autor: zuzanna2418 » 11 mar 2017, 22:05

Tu jeszcze w celach poglądowych zademonstruję w/w Pinky-Winky w fazie pojedynczego badyla, czyli zanim wyprowadziłam koronę. Zdjęcie niestety kiepskie, ale lepszego nie mam. Widać to coś pomiędzy dwoma hostami, z kwiatkiem na czubku pędu. AD 2010 (sierpień).

Obrazek

zuzanna2418

Re: Hortensje bukietowe-cięcie

Post autor: zuzanna2418 » 11 mar 2017, 22:10

MaGorzatka pisze:Zuziu - rozumiem, że powinnam opitolić z mojego krzaczka wszystkie pędy, zostawiając tylko jeden, najsolidniejszy. I co, on zakwitnie mi latem na czubku?
Małgoś dokładnie tak. Jeśli nie zetniesz mu czubka to powinien zakwitnąć.

zuzanna2418

Re: Hortensje bukietowe-cięcie

Post autor: zuzanna2418 » 11 mar 2017, 22:13

MaGorzatka pisze:No i zrobione. Jak się rozpędziłam, to zaplotłam w warkoczyk/pęczek Pinky-Winky i Limelight, ale też i jedną Annabelkę, która ogromnie wysokie badyle wypuściła w ubiegłym roku i żal było ścinać.
Pokaże później w moim ogrodowym, jeśli zdjęcia się będą do czegoś nadawały.

Awatar użytkownika
Barabella
Administrator
Posty: 15384
Rejestracja: 08 mar 2017, 13:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Hortensje bukietowe-cięcie

Post autor: Barabella » 26 mar 2017, 19:30

To jest moja Magical Fire.... Ewa obiecała, że pokaże jak ją ciąć, żeby na nóżce stała :)

Obrazek
Pozdrawiam,
Barabella


Aktualny wątek

Awatar użytkownika
mewa
Zadomowiony
Posty: 670
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:24

Re: Hortensje bukietowe-cięcie

Post autor: mewa » 26 mar 2017, 20:21

Moim zdaniem to ona się na nóżkę nie nadaje.Ja bym przycięła ostro żeby uformować ładny krzaczek, to był odkład więc teraz trzeba nad formą popracować

Awatar użytkownika
mewa
Zadomowiony
Posty: 670
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:24

Re: Hortensje bukietowe-cięcie

Post autor: mewa » 26 mar 2017, 20:39

801c714cc99d5b31gen.jpg
Ja bym obcięła na czerwono - wtedy z zielonych uśpionych oczek powinny wybić mocne nowe pędy
Zółte cięcie to pewnosć ze nie padnie.
Ostre cięcie moze spowodować że od korzenia wypuści silny mocny pęd - gdy zobaczysz że jest dość wysoki to zanim zakwitnie mozesz 2 cm nad ziemia podłożyć rozciętą doniczkę wypełnioną ziemią- do srodka doniczki włożyć okaleczony pęd zakleić doniczkę tasmą , dbać o wilgotność i za rok bedziesz miała pęd na drzewko jesli będziesz oczywiście chciała
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Barabella
Administrator
Posty: 15384
Rejestracja: 08 mar 2017, 13:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Hortensje bukietowe-cięcie

Post autor: Barabella » 26 mar 2017, 20:50

Dzięki Ewo, polecę na czerwono :)
Pozdrawiam,
Barabella


Aktualny wątek

Awatar użytkownika
mewa
Zadomowiony
Posty: 670
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:24

Re: Hortensje bukietowe-cięcie

Post autor: mewa » 26 mar 2017, 20:55

Patyczki potnij i włóż do ziemi nałóż butelkę do góry dnem - może się ukorzenią i szpaler sobie zrobisz od strony drogi ;)

Awatar użytkownika
Barabella
Administrator
Posty: 15384
Rejestracja: 08 mar 2017, 13:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Hortensje bukietowe - cięcie

Post autor: Barabella » 09 sty 2020, 8:24

Ja wiem, że styczeń, lecz tak wiosenne się zrobiło, że warto odświeżyć wątek :02icon_mryellow: Mam propozycję, by przed cięciem bukietówek dać znać w wątku "Wymiana roślin" jakie odmiany potraktujemy sekatorem? Może komuś przydadzą się patyczki do ukorzenienia.....
Pozdrawiam,
Barabella


Aktualny wątek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Hortensje bukietowe i drzewiaste”