Co najszybciej przyrasta

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
boryna
Administrator
Posty: 11996
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:53
Lokalizacja: opolskie

Co najszybciej przyrasta

Post autor: boryna » 04 sie 2020, 18:00

Mam dylemat. Które z drzew - cedr libański, cyprysik nutkajski czy jałowiec Horstsmann - przysrasta najszybciej? Chciałabym sobie sprawić coś o pokroju takiego "dziada" przygarbionego z obwisłymi ramionami, ale chciałabym dożyć właściwego efektu, a w sprzedaży są przeważnie niewielkie egzemplarze.

Awatar użytkownika
mariaewa
Zadomowiony
Posty: 10549
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:56
Lokalizacja: DK 6

Re: Co najszybciej przyrasta

Post autor: mariaewa » 04 sie 2020, 18:12

boryna pisze:
04 sie 2020, 18:00
Mam dylemat. Które z drzew - cedr libański, cyprysik nutkajski czy jałowiec Horstsmann - przysrasta najszybciej? Chciałabym sobie sprawić coś o pokroju takiego "dziada" przygarbionego z obwisłymi ramionami, ale chciałabym dożyć właściwego efektu, a w sprzedaży są przeważnie niewielkie egzemplarze.
Nie zmieniaj. :lol2: Wiem, że cedr przysrasta wolno. Po 20 latach 2,5 metra.
Cyprysik raczej nie na glinę. Moje dwa zdechły po 3 latach. Zgniły korzenie. Ale rośnie szybko i wysoki jest.
Jałowiec po 10 latach też tylko 2 metry.
Czyli cyprysik na odpowiednim stanowisku.

Awatar użytkownika
boryna
Administrator
Posty: 11996
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:53
Lokalizacja: opolskie

Re: Co najszybciej przyrasta

Post autor: boryna » 04 sie 2020, 18:16

Ślepa pisała z telefonu. Ale dobrze, nie zmienię :mrgreen: . Dzięki za odpowiedź :-) . Czyli nic mnie nie uszczęśliwi na 100%. S twierdzi, że drugi dziad mi niepotrzebny, on może postać przed oknem :lol2: ..

Awatar użytkownika
Mila
Zadomowiony
Posty: 14226
Rejestracja: 05 wrz 2017, 14:42
Lokalizacja: Mazowsze , Warszawa

Re: Co najszybciej przyrasta

Post autor: Mila » 04 sie 2020, 18:20

Bożenko, nie mogę porównać, ale mam dwa dziady jałowce Horstsmann. Jeden na ok. 3m wysokości, drugi ok.2,5m, jednocześnie sadzone. Ten wyższy ma dłuższe gałęzie -ręce, ten drugi jest przytłumiony przez berberys z jednej strony i tuję z drugiej, ale jest bardziej rosochaty. Musiałabym pogrzebać gdzieś, kiedy je sadziłam, ale były malutkie - 30-40cm wysokości i było to nie wcześniej niż 6-7lat temu.

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22131
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Co najszybciej przyrasta

Post autor: survivor26 » 04 sie 2020, 18:39

Z dziadów obwisłych to liściaste chyba najszybciej jednak, a z iglastych to może świerki i daglezje płaczące? A z wymienionych przez Ciebie to ja bym wybrała ten cyprysik, można zaszaleć i kupić wyrośnięty, uzbierawszy odpowiednią kwotę - Aga z FO taki kiedyś sadziła, wielki był jak dom ;)

Awatar użytkownika
edulkot
Zadomowiony
Posty: 8945
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Co najszybciej przyrasta

Post autor: edulkot » 04 sie 2020, 19:13

Mój nutkajski jest już dorosły i bardzo duży, w metrach Ci nie podam, to jest gatunek a nie jakaś odmiana. Jałowce raczej wolą lekką glebę, na glinie chyba nie za bardzo. A gdzie dokładnie chcesz go posadzić?
"Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd przyszliście,
W żar epoki użyczą wam chłodu, tylko drzewa, tylko liście." - J. Kofta

Majka
Zmiany wokół domku

Awatar użytkownika
Mila
Zadomowiony
Posty: 14226
Rejestracja: 05 wrz 2017, 14:42
Lokalizacja: Mazowsze , Warszawa

Re: Co najszybciej przyrasta

Post autor: Mila » 04 sie 2020, 19:19

Majka, nie zgodzę się z Tobą. U mnie właśnie na glinie najbujniej rosły różne jałowce - dosłownie potwory.

Awatar użytkownika
edulkot
Zadomowiony
Posty: 8945
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Co najszybciej przyrasta

Post autor: edulkot » 04 sie 2020, 19:23

No popatrz, a wszyscy trąbią że na glinę tylko tuje i jodły. Na moich piachach rosną bez problemu jałowce, świerki, jodły, cyprysiki, sosny, za to ani jedna tuja, te co miałam wzięły i zdechły.
"Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd przyszliście,
W żar epoki użyczą wam chłodu, tylko drzewa, tylko liście." - J. Kofta

Majka
Zmiany wokół domku

Awatar użytkownika
mariaewa
Zadomowiony
Posty: 10549
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:56
Lokalizacja: DK 6

Re: Co najszybciej przyrasta

Post autor: mariaewa » 04 sie 2020, 19:29

Bożenko ja myślę, że nasi Guru czyli Wojteczek Zuzi i Rafał Małgosi będą wiedzieć najlepiej. Praktycy przecież.
No i Ewa nasza. :serducho:

Awatar użytkownika
boryna
Administrator
Posty: 11996
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:53
Lokalizacja: opolskie

Re: Co najszybciej przyrasta

Post autor: boryna » 04 sie 2020, 19:45

U mnie ten jałowiec, który prowadzę w pompony, ten przed samym domem, rośnie na glinie. I był tam przed nami, bo już stary jest. Ja już nie do końca ogarniam tę działkę, bo czasem coś nie rośnie w miejscu, gdzie powinno, a po przesadzeniu w miejsce kompletnie "od czapy" zaczyna rosnąć.
Maju jeśli bym się zdecydowała na taki zakup, to tylko gdybym mogła toto posadzić przed domem, np. obok tego srebrnego świerka na skraju tej podniesionej rabaty przy podjeździe. Świerk jest bardzo schorowany i pewnie długo nie pociągnie, a coś by już rosło na zastępstwo. Ewentualnie sadziłabym przed tą rabatą, żeby dać cień roślinom rosnącym na niej.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy iglaste”