Drzewa i krzewy ozdobne - kompozycje i porady

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22120
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Drzewa i krzewy ozdobne - kompozycje i porady

Post autor: survivor26 » 15 maja 2018, 8:33

Tutaj wstawiamy zapytania dotyczące kompozycji z drzew i krzewów ozdobnych.

Awatar użytkownika
mariaewa
Zadomowiony
Posty: 10549
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:56
Lokalizacja: DK 6

Re: Drzewa i krzewy ozdobne - kompozycje i porady

Post autor: mariaewa » 15 maja 2018, 8:50

Dziękuję Pat. Właśnie się wypisałam z róż w które się wpisałam jak jaka głupia.
Pytałam o żarnowiec. Mam w polach kilkadziesiąt krzaków i może warto przenieść je tuż za ogrodzenie od pól. Od strony domu rośnie żywopłot z tawuły szarej i ten żarnowiec nie byłby bardzo widoczny a stworzyłby mi kolejną zasłonę od zimnego wiatru. Jak zawieje z tych kilometrów gołych pól to wszystkie róże padają.
Rozwiązanie tanie, może niezbyt atrakcyjne ale praktyczne. Widziałam różne kolory żarnowców i może zrobić taki kolorowy jarmark choć sam żółty mi nie przeszkadza.
To nie są chyba wymagające krzewy bo nikt o nie nie dba i rosną. Szczerze mówiąc niepotrzebne mi kolejne krzaczory do dbania i podlewania. Wykopywać i przesadzać ? Poczekać do jesieni aż się uśpią?
Teraz upały, one kwitną, wiec chyba nie ruszać na razie?

Awatar użytkownika
boryna
Administrator
Posty: 11989
Rejestracja: 21 mar 2017, 7:53
Lokalizacja: opolskie

Re: Drzewa i krzewy ozdobne - kompozycje i porady

Post autor: boryna » 15 maja 2018, 9:09

Myślę, że nawet zaraz po kwitnieniu, tylko w jakimś bardziej deszczowym okresie. Ja tak przesadzałam z pól derenia czy głóg i się poprzyjmowały bez łaski. Może trafi się trochę chłodniejszy, deszczowy tydzień, wtedy powinny dać radę przyjąć się bez Twojej specjalnej opieki :-) .

Awatar użytkownika
survivor26
Administrator
Posty: 22120
Rejestracja: 06 mar 2017, 9:20
Lokalizacja: DLW

Re: Drzewa i krzewy ozdobne - kompozycje i porady

Post autor: survivor26 » 15 maja 2018, 9:21

Oczywiście, że przesadź, skoro i tak same Ci rosną, szczęściaro (bo mi żarnowce rosnąć nie chcą :( ) Skoro od strony domu ich nie widać, to nie kombinowałabym z dodatkowymi odmianami, tylko trzymała to, co już masz - ale, jeśli one rosną zaraz za ogrodzeniem, to i tak chronią od wiatru, w tym momencie szkoda roboty z przesadzaniem.

Awatar użytkownika
Mila
Zadomowiony
Posty: 14223
Rejestracja: 05 wrz 2017, 14:42
Lokalizacja: Mazowsze , Warszawa

Re: Drzewa i krzewy ozdobne - kompozycje i porady

Post autor: Mila » 15 maja 2018, 9:26

Marioewo, żarnowiec jest piękny, kiedy kwitnie, ale potem strzela nasionami na kilka metrów z rozrywających się strączków. Nie wypatrzysz siewek i będziesz je miała wszędzie.Już kilka lat walczę z marnym rezultatem, bo za siatką mam zdziczałą działkę-matecznik żarnowcowy.
Rozumiem, że nie chcesz finansowych kosztów i dodatkowej pracy, ale poradziłabym posadzenie buków. One całą zimę zatrzymują liście, więc dobrze chronią od wiatru. Spadające wiosną liście są doskonałą ściółką i jeśli się nie grabi (jak ja :lol2: ), nie rosną żadne chwasty. Przycięłam buki na 1,5m wysokości i teraz tylko raz w roku przycinam to, co się wyrwie do góry, a gałęzie boczne tworzą nieprzeniknioną osłonę. Sadzonki są bardzo tanie.

Awatar użytkownika
mariaewa
Zadomowiony
Posty: 10549
Rejestracja: 21 mar 2017, 8:56
Lokalizacja: DK 6

Re: Drzewa i krzewy ozdobne - kompozycje i porady

Post autor: mariaewa » 15 maja 2018, 11:15

Milu jak sadziłaś ? W szachownicę w trzech rzędach ? Jakie odległości od siebie i w międzyrzędach /międzyrzędziach :?:
Coś tam muszę posadzić a rzeczywiście na dodatkowej pracy za płotem mi nie zależy. Dość mam tego co mam. ;)

Awatar użytkownika
szelma
Zadomowiony
Posty: 1655
Rejestracja: 21 mar 2017, 10:50
Lokalizacja: Rzyszczewko/Warszawa

Re: Drzewa i krzewy ozdobne - kompozycje i porady

Post autor: szelma » 15 maja 2018, 11:53

Potwierdzam, że żarnowiec rozłazi się jak wściekły.
przyszłość należy do tych, którzy wierzą w swoje marzenia
Kasia

Awatar użytkownika
Mila
Zadomowiony
Posty: 14223
Rejestracja: 05 wrz 2017, 14:42
Lokalizacja: Mazowsze , Warszawa

Re: Drzewa i krzewy ozdobne - kompozycje i porady

Post autor: Mila » 15 maja 2018, 13:31

Moje buki rosną w jednym rzędzie co 25-30 cm na brzegu jednego tarasu, żeby osłonić go od wiatrów z łąk.. 4 lata temu poprosiłam pana, żeby mi ten taras odchwaścił, bo chciałam ustawić skrzynie. Pana spuściłam z oka, a on ostrzygł mi buki i graby z wszystkich gałęzi do metra wysokości :2glowawmur: , bo po co mi te chaszcze. Teraz już ładnie drzewka puściły nowe gałęzie od dołu.
Jeszcze mogę Ci podpowiedzieć, że na taki żywopłot do 2 m bardzo dobra jest porzeczka złota. Sama sobie narobiłam sadzonek, kiedy pod blokiem strzygli. Obdarowałam syna, otulił dzieciom placyk zabaw i u siebie też mam z nich kawałek żywopłotu. Może nawet ta porzeczka byłaby u Ciebie lepsza, bo buk jednak wciąż w górę chce rosnąć i na boki, a porzeczkę wystarczy raz na kilka lat przyciąć?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy liściaste”